Šodien vārda dienu svin
Šodien vārda dienu svin
Šokolādes desa nav ne franču, ne vācu pavārmākslas stiķis. Tā ir Latvijas daudzu recepšu grāmatu autores Antoņinas Masiļūnes radīta recepte. Par savām autortiesībām uz Saldās desas recepti Masiļūne teic: "Tā ir dāvana visai Latvijai!"
Padomju laiki mums tiešām iemācīja daudz dažādu triku un nereti pašas labākās lietas radās tieši tādēļ, ka kaut ko nevarēja nopirkt veikalos. Iedvesmu saldās desas receptei Ņina smēlās no bērnības atmiņām par desertu, kuru mamma 1930. gados gatavojusi no kokosriektu eļļas - to viņa toreiz iemācījusies pavārmākslas kursos Rēzeknē.
Taču iemesls, kāpēc viņa mēģinājusi šo bērnības garšu vēlāk restaurēt, ir toreiz valdošais deficīts. Uz kādu groziņu vakaru, kur katram viesim bijis uzdevums sagādāt kādu gardumu, Ņinai bijis jādodas ar žāvētu desu. Padomju laikos veikalos to dabūt bija tikpat kā neiespējami. Un Ņinai tas neizdevās arī toreiz. Tāpēc viņa nolēmusi improvizēt ar to, kas pie rokas. Tā tapa šokolādes desa. Liels bijis citu viesu pārsteigums, kad žāvētās desas vietā no follija izritināts šis gardums.
Pirmajā variantā Saldajā desā marmelādes nebija. To Ņina receptē iekļāva vēlāk. Šokolādes desu var arī papildināt ar žāvētiem augļiem, riekstiem un citiem našķīšiem.
Cepumus sadrupina gabaliņos, pārlej ar karstu mērci, samaisa, liek uz pergamenta papīra vai folijas, izveido desas formu, stingri ietin un noliek ledusskapī sastingt.
Mērces pagatavošana: sviesta ieliek katliņā, samaisa ar cukuru, pievieno olas un maisot karsē, kamēr cukurs izkūst. Tad pievieno kakao pulvera, mazliet esences (ogu) vai konjaka.
Pirms pasniegšanas iztin no papīra un sagriež slīpās ripiņās.
Ja ērtāk produktus ir nevis svērt, bet mērīt ar karotēm, glāzēm vai tasēm, lūdzu, izmantojot rīku . Tāpat, ja ir nepieciešams palielināt vai samazināt porcijas lielumu, lūdzu, izmantot rīku . Abi šie rīki atrodas pie sastāvdaļām